Terminal, Shell, Git, Bash ve diğer komut satırı araçlarıyla ilgili Kurallar?

Başlatan Uğur, Şub 02, 2024, 09:19 ÖS

-

Uğur

Terminal, Shell, Git, Bash ve diğer komut satırı araçlarıyla ilgili temel yardım kuralları:

### Terminal Nedir?
- **Tanım:** Terminal, bilgisayar kullanıcılarının komutları doğrudan girebilecekleri bir metin tabanlı kullanıcı arayüzüdür.

### Shell Nedir?
- **Tanım:** Shell, kullanıcının komutları yazdığı ve bilgisayarın bu komutlara yanıt verdiği bir komut işlemcisidir.
- **Örnekler:** Bash, Zsh, Fish.

### Bash Nedir?
- **Tanım:** Bash (Bourne Again Shell), Unix benzeri işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan bir komut satırı kabuğudur.
- **Temel Komutlar:**
  - `ls`: Dosya ve dizinleri listeler.
  - `cd`: Dizin değiştirir.
  - `pwd`: Şu anki çalışma dizinini gösterir.
  - `cp`, `mv`, `rm`: Dosya ve dizin işlemleri.
  - `mkdir`, `rmdir`: Dizin oluşturma ve silme.

### Git Nedir?
- **Tanım:** Git, dağıtık bir versiyon kontrol sistemi olarak bilinir ve proje sürüm yönetimi için kullanılır.
- **Temel Komutlar:**
  - `git init`: Yeni bir Git deposu oluşturur.
  - `git clone`: Uzak bir depoyu kopyalar.
  - `git add`: Değişiklikleri takip etmeye ekler.
  - `git commit`: Değişiklikleri onaylar.
  - `git push`, `git pull`: Uzak depo ile senkronize işlemler.

### Temel Yardım Kuralları:
1. **--help Kullanın:** Çoğu komut, `--help` argümanını kullanarak yardım bilgilerini görüntüler. Örneğin: `ls --help`.
2. **Man Sayfalarını Okuyun:** Bir komut hakkında detaylı bilgi almak için `man` komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin: `man ls`.
3. **Komut Satırında Otomatik Tamamlama:** Komutları hızlıca yazmak için `Tab` tuşunu kullanarak otomatik tamamlamadan faydalanın.
4. **Dikkatli ve Bilinçli Kullanım:** Bazı komutlar dosyaları ve verileri değiştirebilir. Dikkatli olun ve yanlışlıkla önemli verileri silmemeye özen gösterin.
5. **Online Kaynaklardan Yararlanın:** İnternette birçok kaynak bulunmaktadır. Öğrenmek istediğiniz bir konuda güvenilir kaynakları takip edin.
6. **Deneme ve Hata Yapın:** Yeni komutları öğrenmek ve anlamak için cesur olun. Deneyin, hataları anlayın ve düzeltin.

Bu kurallar, temel komut satırı becerilerini geliştirmenize yardımcı olabilir ve bu araçları daha etkili bir şekilde kullanmanıza olanak tanır.